Burleson High School

Home of the Elks

Faculty and Staff (A-G)

A

B

Heather Berryhill

Heather Berryhill

Fine Arts Department

LtCol Walter Blankenship

LtCol Walter Blankenship

ROTC

Debi Blevins

Debi Blevins

Kappa House Counselor, Student Last Names A - G

Katherine Boyce

Katherine Boyce

Math Department

Donielle Bracht

Donielle Bracht

Science Department, Learning Leader

David Brown

David Brown

Omega House Counselor, Student Last Names P - Z

Daniel Bruce

Daniel Bruce

CTE Department, Athletics

Dora Brunson

Dora Brunson

English Department

Carlton Bryant

Carlton Bryant

Math Department, Special Education Department, Athletics

C

Barrett Cain

Barrett Cain

Social Studies Department, Athletics

Sarah Call

Sarah Call

Special Education Department

Carleen Capaldo

Carleen Capaldo

English Department, Key Club Sponsor

Rachel Cermak

Rachel Cermak

Special Education Department

Carie Chandler

Carie Chandler

Student Support Counselor

Timothy Clements

Timothy Clements

CTE Department

Matthew Collings

Matthew Collings

CTE Department, Learning Leader

Frank Conlon

Frank Conlon

Fine Arts Department

Angela Conn

Angela Conn

Testing and 504 Coordinator

Cheryl Cook

Cheryl Cook

Math Department

Michael Copeland

Michael Copeland

Social Studies Department, Athletics

Sharaine Craig

Sharaine Craig

Special Education Department

Caden Crawford

Caden Crawford

Math Department, Athletics

Steve Cuno

Steve Cuno

CTE Department

Gail Curtis

Gail Curtis

LOTE Department

D

Larry Davis

Larry Davis

ISS

Lona Davis

Lona Davis

Social Studies Department

Alan Dubose

Alan Dubose

CTE Department

Paula Dunham

Paula Dunham

CTE Department

Ronald Dyer

Ronald Dyer

Special Education Department

E

Ken Edwards

Ken Edwards

Social Studies Department, Athletics

Sherry Ehle

Sherry Ehle

Special Education Department

KaAnn Ellsworth

KaAnn Ellsworth

Special Education Department

Curtis Enis

Curtis Enis

Math Department, Athletics

Rhonda Enis

Rhonda Enis

PE Department, Athletics

F

Kate Fields

Kate Fields

LOTE Department, English Department

Victoria Fitka

Victoria Fitka

Science Department

Alma Flores-Cook

Alma Flores-Cook

LOTE Department, Learning Leader

Jacob Funk

Jacob Funk

CTE Department

G

Christina Garcia

Christina Garcia

English Department

Kim Gaston

Kim Gaston

Registrar

Carol George

Carol George

English Department, Special Education Department

Ruquieyah Ghanem

Ruquieyah Ghanem

English Department, Cheer Sponsor

Jena Gile

Jena Gile

Special Education Department

Steve Goben

Steve Goben

AVID, Athletics

Cody Godfrey

Cody Godfrey

Athletics

Kasi Gonzales

Kasi Gonzales

CTE Department

Megan Gonzales

Megan Gonzales

Special Education Department, Learning Leader

Joel Gotcher

Joel Gotcher

Social Studies Department, Athletics

Taylor Greaney

Taylor Greaney

CTE Department

X