BISD Instrumental Solo and Ensemble Contest Results

Burleson HS Band students earn top ratings at BISD Instrumental Solo and Ensemble Contest

The following Burleson High School band students earned 1st-Division (Superior) ratings for solo performances during the BISD Instrumental Solo & Ensemble Contest held Tuesday, February 26th, at Centennial High School.

Tyler Anderson, trombone
Beau Bavouset, percussion
Taylor Blankenship, tuba (Outstanding Soloist)
Andrew Bracken, alto saxophone (Outstanding Soloist advancing to Senior Scholarship Recital)
Tyler Brooks, trumpet (Outstanding Soloist)
Anna Carrizal, flute (Outstanding Soloist advancing to Senior Scholarship Recital)
Kennedy Carruth, percussionist
Emma Colston, flute
Grace Copeland, clarinet
Kevin Corpus, euphonium (Outstanding Soloist advancing to Senior Scholarship Recital)
Destiny Davis, bassoon
Alexander (AJ) Elder, euphonium
Gracie Flanigan, alto saxophone
Kaeson Geer, percussion (Outstanding Soloist)
Matt Gonzales, percussion
Bryson Graves, euphonium
Neely Huskisson, French horn
Sean Lasker, trombone (Outstanding Soloist)
Makayla Lockhart, bass clarinet (Outstanding Soloist)
Michelle Ma, clarinet
Kennedy Martin, alto saxophone (Outstanding Soloist)
Ethan Mathews, tuba
Sydney McCarty, trumpet
Caleb McCool, percussion
Kelso Meeks, clarinet
Makayla Middleton, bassoon
Matthew Moore, French horn (Outstanding Soloist)
Caden Morton, tuba (Outstanding Soloist)
Makayla Moulton, oboe (Outstanding Soloist)
Grant Nivin, trumpet
Jacob Perez, clarinet
Nolan Pittman, percussion (Outstanding Soloist advancing to Senior Scholarship Recital)
Madison Quebedeaux, oboe
Hayden Rodriguez, tenor saxophone
Jacie Rymerson, clarinet
Daniel Sherman, percussion (Outstanding Soloist advancing to Senior Scholarship Recital)
Hayden Simms, trumpet (Outstanding Soloist advancing to Senior Scholarship Recital)
Kenneth (Ashton) Smith, trumpet
Sam Solomon, bass trombone (Outstanding Soloist advancing to Senior Scholarship Recital)
Brendan Spires, percussion
Christian Spivey, percussion (Outstanding Soloist)
Aiden Steward, clarinet
Andrea Stokes, flute
Noah Teer, trumpet (Outstanding Soloist)
Rachel Vandever, French horn
Triniti Vanoven, bassoon
Diego Velasquez, French horn
Brooks Wade, percussion
Colton White, percussion (Outstanding Soloist)
Taylor Whitworth, trombone
Brennan Williamson, clarinet (Outstanding Soloist)
Nolan Young, French horn
Edgar Zaragoza, bass clarinet
Gracie Bedore, clarinet
Aswan Bonner, French horn
Jordan Bruun, percussion
Elizabeth Cammack, trumpet
Mackenzie Crow, flute
Sam Curtis, trumpet
Reynie Gibbs, bassoon
Anthony Gillaspie, alto saxophone
Kylie Jo Harris, percussion
Kaylee Hedrick, clarinet
Madison Hollis, French horn (Outstanding Soloist)
Ethan Kroeker, tuba
Alexis Marquez, clarinet
Trinity Miller, tuba
Elizabeth Parker, flute
Kayson Quinones, flute
Isaac Ring, percussion
Jim Sangsvang, clarinet
Van Sexton, percussion
Vanessa Sexton, clarinet
Ashlyn Shipp, clarinet
Mercedes Siebolds, tenor saxophone
Jalyne Tate, oboe
Nolan Tatum, trumpet
Annabelle Waldon, trumpet
Madison Desmond, flute
Christian Jackson, percussion
Joseph Kamantauskas, tuba
Anabelle Roberts, percussion
Gabriel Trout, alto saxophone
Julian Wilson, tuba

The following ensemble members earned 1st Division (Superior) ratings for their ensemble performances during the same contest.

Trombone Quartet – Kevin Corpus, Sean Lasker, Gwen Mayo, and Sam Solomon

Tuba/Euphonium Quartet-Taylor Blankenship, Kevin Corpus, Bryson Graves, and Caden Morton

Brass Quintet-Robert Batterton, Tyler Brooks, Xavien Garcia, Matthew Moore, and Ashton Smith

X