UIL Solo & Ensemble Contest Results

The following  BHS Band students earned 1st Division Rating medals for “solo” performances at the Region 7 UIL Solo & Ensemble Contest held Saturday, Feb. 20th, at Crowley High School:
Anna Carrizal (flute solo) Advances to State
Gwendolyn Else (flute solo)
Noelle Flores (flute solo)
Alexandra Johnson (flute solo) Advances to State
Maddie McGovern (flute solo)
Jenna Pollard (flute solo)
Allie Price (flute solo) Advances to State
Abby Switzer (flute solo)
Lela Veasey (flute solo) Advances to State
Blake Maynard (oboe solo)
Thomas Ash (bassoon solo) Advances to State
Destiny Davis (bassoon solo)
Hanna Higgins (bassoon solo) Advances to State
Ashtyn Anderson (clarinet solo)
Rebecca Carrizal (clarinet solo)
Victoria Hill (clarinet solo)
Zoe Isenberg (clarinet solo)
Karissa Ismael (clarinet solo)
Vanessa Ismael (clarinet solo)
Mandee Johnson (clarinet solo)
Kaitlyn Kadura (clarinet solo)
Hunter McKnight (clarinet solo)
Kaylee Mullendore (clarinet solo)
Samantha Raleigh (clarinet solo)
Kylie Reece (clarinet solo)
Madison Waltmire (clarinet solo)
Adelynn Young (clarinet solo)
Grace Copeland (clarinet solo)
Stephanie Payne (clarinet solo)
Meagan Watson (clarinet solo)
Makayla Lockhart (bass clarinet solo)
Danah Love (bass clarinet solo) Advances to State
Andrew Bracken (alto saxophone solo) Advances to State
Kelsey Green (alto saxophone solo)
Kennedy Martin (alto saxophone solo)
Joseph McGee (trumpet solo)
Andrew Musselman (trumpet solo)
Drew Richards (trumpet solo)
Hayden Simms (trumpet solo) Advances to State
Corban Twilley (trumpet solo)
Sam Baldwin (trumpet solo)
Benjy Martinez (trumpet solo)
Audra Brown (horn solo)
Miles Cooper (horn solo)
Kelly Jacques (horn solo) Advances to State
Drew Hardie (trombone solo)
Braxton Mercer (trombone solo)
Topy Nguyen (trombone solo) Advances to State
Grayson Smith (trombone solo)
Sarah Stevens (trombone solo)
Jaybin Washburn (trombone solo)
Ethan Young (trombone solo)
James Tillinghast (trombone solo)
Taylor Whitworth (trombone solo)
Kevin Corpus (euphonium solo)
Cortlan Parrish (euphonium solo)
Robert Batterton (tuba solo)
Rayce Cole (snare drum solo) Advances to State
Rayce Cole (marimba solo) Advances to State
Reid Balderas (marimba solo) Advances to State
Trey Boehm (marimba solo) Advances to State
Jacob Glosup (marimba solo) Advances to State
Gabe Hartman (marimba solo) Advances to State
Ema Helfrich (marimba solo) Advances to State
Jory Johnson (marimba solo) Advances to State
Ryan Martin (marimba solo) Advances to State
Christian McConnell (marimba solo) Advances to State
Hunter Walden (marimba solo) Advances to State
Daniel Sherman (marimba solo)

 

Additionally, the following students earned 1st Division medals for “ensemble” performances at the same region contest:

 

Flute trio (Advances to State)
Noelle Flores
Alexandra Johnson
Allie Price

 

Clarinet trio (Advances to State)
Rebecca Carrizal
Kaitlyn Kadura
Samantha Raleigh

 

Clarinet quartet (Advances to State)
Desiree Gentry
Zoe Isenberg
Karissa Ismael
Kylie Reece

 

Clarinet quartet
Robin Brooks
Stephanie Payne
Sara Seaver
Madison Waltmire

 

Trombone quartet (Advances to State)
Drew Hardie
Grayson Smith
Jaybin Washburn
Sam Solomon

 

Brass Quintet (Advances to State)
Kyle Box
Chase Ellison
Braxton Mercer
Andrew Musselman
Carter Rudolph

 

Brass Quintet (Advances to State)
Topy Nguyen
Drew Richards
Hayden Simms
Corban Twilley
Ethan Young